Basmati pirinç nedir diye bakıldığında bu pirincin dünya çapında sevilerek tüketilen bir bakliyat olduğu görülmektedir. Sağlıklı beslenmenin önemi her geçen gün arttığı için besinlerde de sağlıklı alternatiflerin yeri artmaktadır. Yüksek lif, düşük glisemik indeks ve esansiyel aminoasit yönünden zengin olan basmati pirinç, öğünlerin vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Bu doğrultuda basmati pirinç nedir, detaylarıyla şu şekildedir!

Basmati Pirinç Nedir?

Basmati pirinç, dünya genelinde en sevilen ve özgün bir pirinç türü olmaktadır. Genellikle Asya mutfağında önemli paya sahip olan basmati pirinç, kıyılmış safran çiçeğinin kendine has aromasıyla birleşmektedir. Lezzetli ve besleyici bir yemek sunan Kovada Pilav basmati pirinç ürünleri, tane tane dökülmesi ve hoş kokusuyla adından söz ettirir.

Öte yandan basmati pirinç nedir diye bakıldığında bu pirincin insan sağlığına olan faydaları da öne çıkmasını sağlamaktadır. Basmati pirincin sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olmasındaki birkaç neden şu şekildedir:

 • Yüksek oranda lif içeren bu pirinç, diyet yapan kişilerin kolay bir öğün geçirmesini sağlamaktadır.
 • Düşük glisemik indeksli basmati pirinç, kan şekerini dengede tutmaya yarar. Özellikle diyabet hastaları pirinç gibi nişastalı tahılları tüketmede zorlanırken, basmati pirinç bu zorluğu ortadan kaldırmaktadır.
 • Protein ve esansiyel aminoasit bakımından zengin olan basmati pirinç, B vitamini ve demir gibi önemli mineralleri de içerisinde barındırmaktadır.
 • Aynı zamanda düşük yağ ve sodyum içeriğiyle basmati pirinç nedir diye bakıldığında beslenme programlarının önemli bir ögesi olduğu görülmektedir.

Basmati Pirinç Türkiye’de Nerede Yetişir?

Aromalı bir pirinç olan basmati pirinç, sağlıklı beslenen ve spor yapan kişilerin öncelikli bir tercihidir. Pakistan ve Hindistan ülkelerinde Himalaya yamacında yetişen basmati pirinç, Türkiye’de yetişmemektedir.

Basmati pirinç iklim ve toprak koşullarından dolayı bu ülkelerde yoğun şekilde yetişmektedir. Yüksek su ve sıcak iklim basmati pirincin yetişme şartına uygundur. Bunlarla birlikte basmati pirincin yetişmesi, hasat edilmesi ve işlenmesi de dikkat istemektedir. Basmati pirincin aroması ve şahane lezzeti bu süreçlerin sonunda elde edilir.

Basmati Pirinç ve Normal Pirinç Farkı Nedir?

Basmati pirincin sahip olduğu özellikler bu pirinci diğer türlerden büyük oranda ayırmaktadır. Basmati pirinç nedir diye detaylı incelendiğinde bu pirinci diğer pirinçlerden ayıranlar şu şekildedir:

BASMATİ PİRİNÇ NEDİR?
BASMATİ PİRİNÇNORMAL PİRİNÇ
Düşük glisemik indekse sahiptir. Bundan dolayı da diyabet hastalarının kan şekerini düzenler.Glisemik indeksi nispeten daha yüksektir.
Karbonhidrat kaynağıdır. Uzun süreli tok tutar ve vücuda enerji sağlar.Karbonhidrat kaynağıdır ancak kan şekerini yükseltir ve uzun süreli açlık sağlamaz.
Düşük yağ içerir. Kalp sağlığına olumlu etkiler sağlar ve kardiyovasküler sisteme destek olur.Yağ içeriği nispeten yüksektir. Özellikle pilav gibi tereyağlı yiyecekler çok tüketildiğinde kalp sağlığı olumsuz etkilenebilir.
Kolesterol içeriği düşüktür.Kolesterol içeriği kontrolsüz tüketimde oldukça yüksektir.
Yüksek lif kaynağı olduğu için uzun süreli tokluk sağlar. Sindirim sağlığını da büyük oranda destekler.Liflidir ancak basmati pirince göre daha düşük lif içerir.
B6, folat ve mineral açısından zengindir. İnsan sistemlerine doğrudan fayda sağlar.Vitamin ve mineral açısından zengindir ancak basmati pirinç daha yüksek değere sahiptir.

Basmati Pirinç Faydaları ve Zararları Nasıldır?

Basmati pirinç nedir diye sorulduğunda bu pirincin faydaları da büyük oranda merak edilmektedir. Özellikle sporcular ve sağlıklı beslenen kişilerin öğünlerinde yer alan bu pirincin faydaları şu şekildedir:

 • Glüten bulunmaz. Çölyak hastaları ve glüten hassasiyeti bulunan kişiler tarafından doktor kontrolünde tüketilebilmektedir.
 • Diğer pirinçlere göre daha sağlıklı yapıdadır ve alerji etkisi bulunmaz.
 • Şekeri dengeler. Diyabet hastaları normal pirinç yerine basmati pirinç tükettiğinde kan şekerlerinin dengesizliğini düzenleyebilmektedir.
 • Glisemik indeksinin düşük olması uzun süreli tokluğa olanak sağlar. Sporcular, diyet yapanlar veya aralıklı oruç beslenme sistemini uygulayanlar basmati pirinç ile sağlıklı bir düzen geliştirebilir.
 • Basit karbonhidrat yerine sağlıklı kompleks karbonhidrattan oluşur. Bu sayede vücudun hızlı ve uzun süreli enerji almasını sağlar. Sporcuların beslenmesini kolaylaştıran bir besindir.
 • Sahip olduğu magnezyum ve demir gibi mineraller sayesinde kalp sağlığını destekler.
 • Nişasta oranı düşük olduğu için hızlıca sindirilir. Basmati Pirinç Besin Değeri Nelerdir?

Himalayalardan akan bol mineralli ve vitaminli suyla beslenen toprakta yetişen basmati pirinç, besin içeriği açısından zengindir. İdeal besin değerine sahip olan basmati pirinç nedir, besin değerleri nasıldır diye bakıldığında:

100 GRAM PİŞMEMİŞ BASMATİ PİRİNÇ BESİN DEĞERİ
KALORİ364 kalori
HAM SELÜLOZ%0,40
PROTEİN6,4
SODYUM23 mg
KARBONHİDRAT78,89 gram
POTASYUM115 mg
YAĞ1,29 gram
KALSİYUM28 mg
DEMİR42,9 mg
NİŞASTA78,49 mg

Basmati Pirinç Nedir? Basmati Pirinç Sağlıklı mı?

Basmati pirinç, eski Asya uygarlıklarından bu yana günümüze kadar ulaşan sağlıklı ve şifalı yiyecekler arasında yer almaktadır. Basmati pirincin sahip olduğu mineral ve besin değerleri bu pirincin değerini arttırmaktadır. Başta spor yapanlar ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından tüketilen bu pirinç, çocuklar için de harikadır. Demir ve çinko minerallerinin vücut tarafından kullanılabilirliğini arttıran basmati pirinç, kemik sistemlerini kuvvetlendirir.

Zengin protein sunduğu için özellikle gelişim alanlarına büyük faydalar sağlar. Kalp dostu bir yiyecek olan basmati pirinç, pıhtılaşmayı ve kötü kolesterol artışını da engeller. Basmati pirinçte bulunan çözünür posa, bağırsak sağlığını da düzenler. Hazımsızlık ve kabızlık başta olmak üzere sindirimi düzenleyen Kovada Pilav basmati pirinç menüleri, 7’den 70’e herkes tarafından tüketilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Basmati pirinç nedir diye araştırıldığında bu pirincin detayları ele alınmaktadır. Sağlıklı bir alternatif oluşturan basmati pirinç nedir diye bakıldığında sık sorulan sorular şu şekildedir:

Basmati Pirinci Şeker Hastaları Yiyebilir mi?

Basmati pirinç düşük nişasta oranından dolayı diyabet hastalarına önerilmektedir.

Basmati Pirinç Neden Kavrulmaz?

Basmati pirinçle yapılan pilavlarda pirinçler önceden suda bekletilmez ya da kavrulmaz. Çünkü bu pirincin nişasta oranı oldukça düşüktür ve suda bekletilmeye ihtiyaç duymaz.

Kovada Pilav Olarak Pilavlarımızda Basmati Pirinç Kullanıyoruz. Yemek Menümüzü Burayı Tıklayarak Hemen İncele!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir